Blog

Eylül 11, 2020 0 Yorum

Gezmeye Doyamayacağınız Eskişehir Müzeleri

Eskişehir birbirinden farklı temalara sahip, onlarca müzeyle size keyifli bir gün vaadediyor. Müzelerin bir çoğunun birbirine yakınlığı ise cezbedici bir diğer seçenek. Eskişehirdeki müzelerle keyifli zaman geçirerek ufkunuzu geliştirebilirsiniz. Sizin için şehirdeki en güzel müzeleri topladık.

1- Odunpazarı Modern Müze OMM

OMM-ODUNPAZARI MODERN MÜZE, Türkiye’den ve dünyadan sanatçıların modern ve çağdaş eserlerinin evrensel bir bakış açısı ile sergileneceği, kültürlerarası diyaloğu teşvik eden, sürekli yenilenen ve yenileyen bir platform. Türkiye’nin çağdaş yüzünü yansıtan Eskişehir’de 2019 yılında kapılarını açmayı planlayan OMM, sanatın metropollerden çıkıp kültürel dokusu ile fark yaratan şehirlere yeni bir soluk getireceğine ve böylece daha fazla izleyiciye ulaşacağına inanıyor. Yaklaşık 4.500 m2 alana sahip olan OMM’da, sergileme alanları, çeşitli etkinlik mekanları, atölyeler, kafe ve müze dükkanı yer alıyor. OMM, modern ve çağdaş sanat tarihine ışık tutarak, sahip olduğu koleksiyonu koruma, sergileme ve genişletme misyonunun yanı sıra; çok yönlü yapısı ve daima yeniliklerle dolu olan programıyla farklı bakış açıları yaratmayı ve yeni ufuklar açmayı hedefliyor.

2- Eskişehir Kurtuluş Müzesi

29 Ekim 2016 günü –Cumhuriyetimizin 93. Yıl dönümü- müze faaliyete geçmiştir. Eskişehir Kurtuluş Müzesi, çağdaş teknolojiyle bilgi ve belgeyi harmanlayan bir tasarımla ziyaretçilerin kullanımına sunulmuştur.

3- Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in, Eskişehir’e, kazandırdığı ve Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan “Madam Tussaud” Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneği olan “Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi”nde, Yılmaz Büyükerşen’in Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladığı, tarihi kişiler ile yerli ve yabancı ünlü 160 kişinin heykeli yer almaktadır.

4- Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Türkiye’nin ilk cam müzesi olarak geçen müze, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Cam Dostları Grubu‘nun ortak çalışmasıyla meydana gelmiştir. 58 yerli, 10 yabancı sanatçının eserlerini inceleyebileceğiniz müze Eskişehir’de gezip görmeniz gereken birçok önemli yere yakın konumda yer alıyor.

5- TCDD Müzesi

Tarihî bina içerisinde ise 5 metre uzunluğunda 3.5 metre genişliğindeki bir demiryolu istasyonu maketi ve çevresi; buharlı, dizel ve elektrikli lokomotifler, vagonlar, eski telgraf, teleks ve manyetolu telefonlar, kömür ocakları, lambalar, levhalar ile aralarında Abdülhamit’in Anadolu-Bağdat demiryolunun yapılması ile ilgili fermanının da bulunduğu çok sayıda belge ve eski demiryolu istasyonları ve trenlerinin fotoğrafları yer alıyor.

6- Lületaşı Müzesi

Eskişehir’in en dikkat çekici müzelerinden olan Lületaşı Müzesi, dünyanın ilk ve tek lületaşı konseptine sahip müzesidir. Lületaşı Müzesi’nin kuruluş tarihi 1989 yılına dayanır. Eskişehir Valiliği tarafından düzenlenen Lületaşı Festivali’nde sergilenen eserler müze fikri dolayısıyla satın alınmış ve günümüzün en önemli müzeleri arasına bu müze de dahil olmuştur.

7- Kent Belleği Müzesi

Kent Müzeleri Kompleksinin içinde yer alan bir diğer müze Kent Belleği Müzesi, 2012 yılında faaliyete geçmiştir. Kent Belleği Müzesi, sanatsal veya tarihi objelerin sergilenmesinden ziyade, Eskişehir’in geçmişinden bugüne, gelişiminde rol oynayan ve Eskişehir’e özgü olan unsurların dijital ortamda kayıt altına alındığı yepyeni bir konsepte sahip.

8- Karikatür Müzesi

Eskişehir Karikatür Müzesi içinde yerli ve yabancı yüzlerce karikatüristin eseri bulunmaktadır. Müzenin üst katında arşiv eserleri bulunmakta, alt katı karikatüristlerin açtığı sergiler için kullanılmaktadır. Hemen her konuda çizilen karikatürler le keyifli zamanlar geçirmek, bu alandaki sanatçıların yapıtlarını incelemek için bu müze paha biçilmez bir fırsat sunmaktadır.

9- Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Müzesi ya da Havacılık Parkı, Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nün karşısında yer alan bir park. 1998 yılında ziyarete açılan parkta çeşitli tip ve modellerde sivil ve savaş uçakları görülebilir. Parkın içinde yer alan kapalı müze alanında ise pilot giysileri, rozetler, maket uçaklar ve çeşitli uçak motorları yer alıyor.

10- Zooloji Müzesi

Dönem dönem yaklaşık 1200 örneğin sergilendiği müzede, böcekler, kabuklu canlılar balıklar, sürüngenler, kuşlara ait örnekler ile birçok balık ve memeliye ait iskeletler büyük ilgi görmektedir. Müzeyi her yaş gurubundan ziyaretçiler gezmekte, gelen ziyaretçilere kısaca sergilenen hayvanlar hakkında bilgi verilmektedir.

11- Eskişehirspor Müzesi

Kurşunlu Külliyesi karşısında bulunan daha önce KaraKamil İletişim Merkezi olarak geçen 3 katlı eski Odunpazarı konaklarından olan ev, Mayıs 2013 tarihinde Eskişehirspor’a tahsis edilmiş ve müze hâline dönüştürülmüştür. Eskişehirspor Kulübünün kuruluşu olan 1965 yılından bu yana alınan çeşitli kupalar, madalyalar ve futbolcu fotoğrafları burada sergilenmektedir.

12- Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi

Odunpazarı Belediyesi tarafından restore edilen Şamloğlu Konağı 15 Mayıs 2016 tarihinde Daktilo Müzesi olarak Eskişehirlilerin ziyaretine açılmıştır. Müzeye kullandığı çok sayıda daktilosunu bağışlayan gazeteci ve televizyon programcısı Tayfun Talipoğlu’nun adı verilmiştir.

13- ETİ Arkeoloji Müzesi

Müze bünyesinde Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini kapsayan yaklaşık 22.500 eser bulunuyor. Bu eserlerin sadece 2.000’i sergilenmekte. Kalan 20.500 eser ise depoda tutuluyor.

13- Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Cumhuriyet tarihinin anlatılması ve bu tarihin önemli eserlerinin sergilenmesi amacıyla 23 Nisan 1994 yılında Anadolu Üniversitesi tarafından Eskişehir Odunpazarı Bölgesi’nde yer alan ve 1916 yılında inşa edilen Numune Mektebi binasının restorasyonu sonucu burada ziyarete açılmıştır.

Yorum Yap

Your email address will not be published.